دفاع شخصی . سلاح سرد . آکروبات . بدن سازی رزمی و…

کونگ فو توآ مدیسه

دفاع شخصی . سلاح سرد . آکروبات . بدن سازی رزمی و…

*اگر بخواهید جسم را به قدرت، به زیبایى، به توانایى، به بروز قدرتها و استعدادهاى گوناگون برسانید، باید ورزش كنید.

فلسفه رنگ لباس و آرم کونگ فو توآ

سیاهی گر ببینی نور ذات است                به تاریکی درون آب حیات است

لباس یا پوشش بدن نقش مهمی در هنر های رزمی دارد :

حرکتهاییکه در هنر های رزمی انجام می شود خیلی متفاوت با حرکات معمولی انسان در هنگام راه رفتن ویا نشستن و انجام کار های روزمره می باشد.
لباسی که دراین هنر بکار می رود باید از شرایط خاصی برخوردار باشد. از استحکام و دوام زیادی برخوردار باشدتامین کننده میدان حرکتی دست وپا وتنه باشد .
نگه دارنده ی ستون مهره ها در قسمت قوس کمری محافظت مهره ها در برابر نیروهای وارده از نظر انرژی نگهدارنده حرارت بدن باشد واز هدر رفتن انرژی بدن جلوگیری کند. از فرم وزیبایی نسبت به فرهنگ جامعه (شأن انسانی ) برخوردار باشد .
لباس کانگ فو طبق همین اصول وبا در نظر گرفتن فرهنگ ایران زمین طراحی شده است،پیراهن ساده ومعمولی که تمام قسمت های بدن را می پوشاندواز هدر رفتن انرژی بدن جلوگیری می کند . معمولا از جنس نخی و الیاف طبیعی است تا عرق بدن را جذب کند،
بطور کلی ظرافت و ذکاوت خاصی در طرح لباس کانگ فوبکار رفته است .
کمرشلوارکانگ فو چنان طراحی شده که مهره های قوس کمری ستون مهره را محافظت می کند(درهنگام وارد شدن نیرو و فشارهای زیاد از لغزیدن مهره ها به روی هم وآسیب دیده گی آنها جلوگیری می کند) ودرقسمت مچ پا نیز شلوار کانگ فو عضلا ت و زرد پی های مچ پا رامحکم نگه میدارد واز آسیب دید گی آنها جلوگیری می کند و همچنین از هدر رفتن حرارت پاها جلوگیری می کند.
چون اگر پایین شلوار باز باشد (قسمت مچ پا) با زدن ضربات و حرکات پا و حرارت پاها با شوک ضربه به بیرون انتقال می یابد و باعث هدر رفتن انرژی پاها و سرد شدن مفصل زانو، و عاقبت آسیب دیدگی مفصل زانو می شود . ولی در شلوار کانگ فو این مورد به خوبی پیش بینی شده و از هدر رفتن انرژی پاها جلوگیری می شود.

رنگ لبا س کونگ فو

از نظر علمی رنگ سیاه انرژی را در خود جذ ب می کند و ازهدر رفتن انرژی جلوگیری می کند وازنظرفلسفی نیزرنگ سیاه با لا ترین رنگ است یعنی دربرابرنفوذ رنگهامقاومت میکند. ودرکانگ فوسیاهی رنگ مقدسی می باشد . بدین منظورکه رنگ سیاه درمقابل رنگهای دیگر مقاومت می کند،ونفوذ هر گونه رنگ درآن بی اثراست پس ما نیز درمقابل رنگها ونیرنگهای بیگانگان مانند رنگ سیاه اصالت خویش را حفظ خواهیم کرد .ورنگ فرهنگ بیگانگان را به خود نمی گیریم بلکه اصالت فرهنگی خویش را حفظ می کنیم و جهانیان را با کوشش خردمندانه وپایه بلند انسانی خود به دوست داشتن این فرهنگ (فرهنگ ایرانی ) فرا می خوانیم .
از نظر علمی رنگ سیاه نمی گذارد انرژی بدن که در اثر سوخت وساز تولید می شود از دست برود و در خویش نگه می دارد . واز پیری زود رس و خستگی و کوفتگی عضلا ت جلو گیری می کند . و باعث شادابی و طراوت بدن می گردد .

هفت رنگ است زیر هفت اورنگ نیست بالا تر از سیاهی رنگ

فلسفه آرم کونگ فوتوآ

الف:هلال قرمز بالای مشت نشان دهنده فلسفه خون کونگ فوتوآ یعنی مبارزه تا آخرین قطره خون در راه آزادی انسانها و دفاع از اسلام و حریم ولایت می باشد.
ب:مشت در میان دایره سیاه نشان دهنده قیام از دل تاریکیها و پلیدیهاو همه آنچه که انسان امروز از خود بیگانه کرده ودر بند کشیده است.
و مشت نشانه تجاوز نمی باشد ،بلکه حالت دفاعی دارد که از شکل آن نیز مشخص است .
ج:هلال سفید زیر مشت نشان دهنده نژاد سفید ایرانی و تقوا و پاکدامنی است.
د:کره جهان زیر مشت و نقشه ایران در وسط کره بعنوان پایگاه کونگ فو توآ در جهان مشخص شده است .
این آرم روی سینه طرف چپ قرار می گیرد که مشت حفاظت از قلب ماست که طپش آن صدای فکر مان است.
پس آرم کونگ فوتوآ نیز دفاعی بودن این هنر را نشان می دهد و بازگو کننده این نکته است که :پیکار ما برای دفاع از مظلومیت است.

رنگ سرخ در توآ
رنگ سرخ در کونگ فوتوآ ، دنیای رمزها و اسرارهاست. در جهان کونگ فوتوآهمه چیز قابل درک است و انسان به ارزش اندیشه مقام می یابد. کونگ فوتوآ دنیای حرکت است. حرکت برای دانایی و توانایی، حرکت به زیبایی و خوبی مطلق ، حرکت به سلامت جامعه و حرکت به ذات اندیشه. رنگ سرخ یعنی خون پیکر هستی. خون عصاره جان و حد فاصل بین جهان نیمه جان تا کشف جان است. رنگ سرخ در کونگ فوتوآ دارای جایگاه ویژه ای است که می توان به: اوتایمی (دایره سرخ) ،لباس سرخ، شال سرخ، و به آرم ها و نشان های آن اشاره کرد که هر کدام از این موارد دارای فلسفه ای خاص می باشند که از حوصله این بحث خارج است ولی فعلا در این مقاله قصد داریم که به روان شناسی رنگ سرخ بپردازیم. در تقسیم بندی رنگها ، رنگ سرخ جزء رنگهای گرم محسوب می شود که نماد آتش و خون است که به وضوح قابل روئیت و موجب جلب توجه است. افرادی که به رنگ سرخ، بیش از بقیه رنگها علاقه دارند، عموما افرادی پر انرژی و خوش مشرب هستند. آنها تمایل زیادی به تحرک دارند و همه جا می خواهند اول باشند ،فعال و نیرومندند و بسیار عملگرا هستند و اصرار دارند که حتما و تحت هر شرایطی دست به عمل بزنند. رنگ سرخ علامت حرکت حیات و تحرک است. رنگ سرخ رنگ انرژی و مظهر زندگی است. رنگ سرخ رنگ حیات ، استحکام،دوام، عشق، علاقه ، گرمی، تحرک، تندی،شادابی ،سرعت،حرارت و شوق و اشتیاق فراوان است. رنگ سرخ حالت دینامیک دارد و بیان کننده تحرک و نیروی فراوان است. رنگ سرخ مبین پیروزی ،موفقیت،نفوذ و غلبه است. رنگ سرخ بیش از هر چیز باعث تحریک سرخرگها می شود ،اعصاب و خون را تحریک کرده، نبض و ضربان قلب را سریع نموده که سلامتی و نشاط فراوانی را به دنبال دارد و در درمان سستی و بی حالی و افسردگی بسیار موثر است. رنگ سرخ هیجان آور است و باعث ترشح آدرنالین شده و جریان گردش خون را سرعت می بخشد و نیروی حیات از بین رفته را باز می گرداند. قدرت عضلانی افراد در زیر نور سرخ، درمقایسه با نورهای آرام بخش تا پنجاه درصد افزایش می یابد. علاقه به رنگ سرخ ، معرف انسانهای با اراده ، پویا ، متحرک ،موثر و با نفوذ است و انسانهای پرقدرت و پر تحرک به رنگ سرخ علاقه فراوانی دارند . آزمایش ها نشان داده اند که پوشیدن لباس سرخ، فشار خون را بالا می برد و در نتیجه سبب افزایش قدرت تهاجمی ورزشکاران شده و انگیزه آنان را برای پیروزی بالا می برد. در میان تمام سبک های رزمی در ایران، راهدانان شالبند سبز کونگ فوتوآ اولین کسانی بودند که در سال۱۳۵۵ پس از طی مراحل فیزیکی ۷خط و انجام تکنیک و مبارزه در اوتایمی (دایره سرخ) ملبس به لباس سرخ شدند و این در حالی بود که در آن زمان لباس سرخ در میان دیگر سبک های رزمی مرسوم و معمول نبود. ولی امروزه شاهد آنیم که خیلی از سبک های رزمی در ایران و جهان از لباس سرخ استفاده می کنند که بیانگر این واقعیت است که کونگ فوتوآ ، از همان ابتدا بر اساس یک تز دقیق علمی و بر اساس علوم روان شناسی پایه ریزی شده است و تلفیقی از علم و اندیشه ،هنر و زیبایی ، قدرت و سرعت و دانایی و توانایی است و دهها سبک مختلف کونگ فو که چند سالی است از درخت تناور و ریشه دار کونگ فوتوآ روئیده اند حاصل زایش و غنی بودن تکنیک و خلاقیتی است که در بطن این هنر اصیل و ماندگار ایرانی نهفته است. و تو ای همراه بدان که کونگ فوتوآ ایمان و اعتقاد تمام می خواهد و اگر در این راز باز نشدی هیچ مگو، زندگی خون سرخ می خواهد ، فخر و اقبال رایگانی نیست.

پایان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*اگر در یك جمله‏ ى كوتاه از من بپرسند كه شما از جوان چه مى‏خواهید، خواهم گفت: تحصیل، تهذیب و ورزش.